Vyšetření

Každé vyšetření v naší ordinaci vám podrobně vysvětlíme a budeme se snažit, aby pro vás bylo co nejméně nepříjemné. Pokud budete mít jakékoliv nejasnosti, obavy či dotazy, nebojte se zeptat sestry nebo lékaře.

Anamnéza

Zejména před prvním vyšetřením v naší ordinaci se lékař pacienta podrobně zeptá na předchozí onemocnění, onemocnění v dětském věku a prodělané operační zákroky. Budou ho zajímat jiná onemocnění a  pravidelně užívané léky. Prosím mějte připravený jejich seznam. Lékař bude zjišťovat v jakém prostředí žijete, zda jste  např. v kontaktu s nějakými zvířaty apod.

Kožní testy (Skin Prick test)

Jde o základní alergologické vyšetření, kterým zjistíme alergii na určitý alergen. Tímto vyšetřením zjišťujeme přítomnost specifických IgE protilátek proti konkrétnímu alergenu pacienta. Nespornou výhodou je testování několika alergenů současně (testujeme  běžně kolem 15 alergenů). Před vyšetřením je nutné alespoň na 5 dní vysadit antihistaminika, která zkreslují výsledky kožních testů. Testy neprovádíme při akutním onemocnění, ekzematické pokožce, v těhotenství atd.

Průběh vyšetření

Na vydezinfikovanou pokožku vnitřní strany pravého předloktí sestra nanese kapku alergenního extraktu. Plastovou tyčinkou do kapky jemně píchne, aby došlo k narušení vrchní vrstvy kůže. Necháme působit 20 minut. Během této doby se obvykle dostaví reakce pokožky: mírné svědění či pálení a pupen v místě vpichu. Lékař zhodnotí reakce pokožky, změří pupeny a plochu zarudnuté pokožky.

Krevní odběry

Pacientovi odebereme krev, která je následně zpracována v laboratoři. Naše ordinace spolupracuje s laboratořemi společnosti SYNLAB. Při alergologickém vyšetření se zaměřujeme především na odběr IgE (tzv. alergické protilátky) a KO+diff (zejména hladina eozinofilů). Dle individuálních potřeb ke správnému určení diagnozy lékař samozřejmě může vyšetření krve podstatně rozšířit.

Odběry krve provádíme v ordinaci v Písku od 7:15 hod do 12:00 hod. V ordinaci ve Vodňanech od 8.00 hod do 10.30 hod. U dospělých pacientů provádí odběr sestra, u dětí lékař za asistence sestry.

Spirometrie

Základní jednoduché a nebolestivé funkční vyšetření plic. Vyšetření je důležitým vodítkem v diagnostice astmatu a má rozhodující význam pro posouzení tíže onemocnění. Mezi základní znaky astmatického onemocnění patří variabilita – proměnlivost, proto můžeme očekávat, že i plicní funkce pacienta se mohou měnit vlivem mnoha faktorů (např. roční období, akutní infekt, vysazení léčky atd). Spirometrii provádíme opakovaně v různých časových intervalech.

Průběh vyšetření

Pacient dle pokynů sestry dýchá přes náustek do spirometru v notebooku, který ihned vyhodnotí vaše aktuální plicní funkce. Vy sami  během vyšetření můžete sledovat monitor a mít tak jasnou představu o vašem plicním výkonu. Pro lepší a motivující spolupráci s našimi malými pacienty je náš spirometr vybaven animací – nafukováním barevných balonků. K vyšetření používáme program Geratherm respiratory a na každé vyšetření nový náustek.

V některých případech je indikován tzv. bronchodilatační test. Po naměření běžné spirometrie aplikujeme pacientovi lék s bronchodilatačním účinkem a dojde tak k rozšíření průdušek. Po 20 minutách je znovu provedena spirometrie. Lékař sleduje, zda a o kolik procent dojde ke zlepšení plicních funkcí.

FeNO

Vyšetřením analyzujeme oxid dusnatý ve vydechovaném vzduchu pacienta. Pokud je naměřena vyšší hodnota je v dýchacích cestách přítomen zánět. Toto vyšetření používáme při podezření na astmatické problémy alergického původu či jako kontrolu správnosti léčby astmatu.

Průběh vyšetření

Pacient drží nástavec s náústlem v ruce a po řádném nádechu se snaží rovnoměrně vydechnout. Přístroj vydává nepřerušovaný zvukový signál, pokud je výdech prováděn správně. Vše pacientovi podrobně vysvětlí sestra. Do jedné minuty přístroj provede analýzu a lékař posoudí výsledek. K vyšetření používáme přístroj Niox Vero a na každé vyšetření nový náustek.

Imunologické vyšetření

Po domluvě pacienta s lékařem provádíme imunologické vyšetření, které spočívá v podrobném  zjišťování  anamnézy pacienta a následných krevních odběrech.